Distincțiile Consiliului Jud. Harghita
duminică, 28 aprilie 2024 03:48:30
Suciu Simion

Laudatio

Primul sportiv distins cu premiul „PRO CIVITATE ” se numeşte Suciu Simion, şi este practicantul unei ramure sportive care s-a dezvoltat în ţările nordice la începutul secolului trecut, fiind foarte renumit şi în judeţul nostru. De la 10 până la 90 de ani generaţii întregi practică acest sport  al pădurilor care este orientarea sportivă.  Laureatul de azi al premiului s-a născut în anul 1988 la Miercurea Ciuc. Și-a început cariera sportivă la zece ani la AS Carpați din Miercurea Ciuc, sub îndumarea antrenoarei Iosub Gabriela. Din anul 2012 este component de bază al CSM. În bogata sa carieră sportivă a fost multiplucampion național la categoria lui de vârstă și de patru ori campion național la seniori. A participat de patru ori la campionatele mondiale de seniori și odată la campionatele europene de seniori. La Campionatul Ţărilor Sud-est Europene din septembrie 2013, organizat la Râmnicu Vâlcea, a câştigat medalia de argint la proba de sprint şi cu ştafetă, precum şi medalia de bronz în proba de lungă distanţă. Tot aici a câştigat şi Cupa Ţărilor Latine la proba de sprint, medie distanţă şi lungă distanţă.
Este un sportiv de mare performanţă, ambiţios şi cu o carieră sportivă promiţătoare.