Lázár-Kastély
szerda, 2024. december 25., 21:30:25

Jövőkép

A GYERGYÓSZÁRHEGYI LÁZÁR KASTÉLY JÖVŐKÉPE – KIVONAT

 

Sokan felismerték már, hogy Gyergyószárhegyen a műemlék és természet szépségeinek kapcsolódása olyannyira harmonikus, hogy az egyedülállóvá teszi azt Európa – szinten. A természet, a műemlék és az azt tartalommal megtöltő kultúra hármasának köszönhetően a Gyergyószárhegyi Lázár – kastély egy olyan archimedeszi pont, ahonnan „egy rúd segítségével a világot ki lehet mozdítani”.

Valószínű, hogy ez a felismerés volt az, amelynek mentén a kastély állagának őrzése, restaurálása, és az abban zajló kulturális folyamatok több éven keresztül napirendi pontját képzeték a román – magyar közös kormányüléseknek, viszont a tisztázatlan tulajdonjogi helyzet mindig akadálya volt a restaurálás érdemi elkezdésének, így csak a kulturális folyamatokat lehetett támogatni.

A Gyergyói – medence lakóssága, amelyek közül leginkább a szárhegyiek, fontos és a térség kultúráját, turizmusát meghatározó tényezőjeként tartják magukénak a Lázár kastélyt, hiszen a mindennapi élet része, és emellett nem kevesen önkéntesként dolgoztak annak feljavításán. Úgy társadalmi szinten, mint kulturális, vagy kulturális – turisztikai téren, a kastély hangsúlyos eleme szűkebb és tágabb pátriánk életének, éppen ezért Hargita Megye Tanácsa fontosnak tartja, hogy továbbra is, a közérdekében használhassa ezt, a mára már a térség jelképévé vált kincset.

Mindezek megvalósíthatósága érdekében egy olyan jövőképet dolgozott ki, amely lehetőséget nyújt, a tulajdonos és a kulturális folyamatok kezelői között egy olyan együttműködésre, amelynek során a célokat közelítve egymáshoz a kastély továbbra is helyszíne lehet a fent már említett hosszan tartó gondolkodás eszközeinek, mozgatórugóinak.

A jövőkép szerint a kastély működtetésére javasoljuk létrehozni egy Hargita megyei bejegyzésű alapítványt/egyesületet, amelynek tagjai a jelenlegi tulajdonosok, ettől az alapítványtól/egyesülettől Hargita Megye Tanácsa a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központon keresztül hosszútávú szerződéssel bérelni tudja a kastély egy részét (kastélyhasznosító entitás)

Hargita Megye Tanácsa bérleti szerződés révén a működtetőtől állandó és esetenként időszakos bérlettel székhelyet biztosít a kastélyban az általa fenntartott Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központnak és ennek programjai számára, a következőképpen:

- állandó, éves bérlet:

-       Irodahelységek a Kapubástya földszintjén:                                 83 m2

-       DK – i bástya:                                                                                 240 m2

§  alsó szint: műterem és anyagraktár        

§  Két felső szint: képraktár

-       DNy – i bástya alsó szintje: műterem                                          80 m2

                               

- időszakos bérlet:

-          Lovagterem tanácsterme:  10 - 12 nap évente               210 m2

-          Kapubástya tetőtere:               2  - 3 nap évente             130 m2

-          Udvar: (udvarhasználat a képzőművészeti alkotótáborok, gyerektáborok, felkészítők, külső táborok alatt az alkotási folyamatok, stb. helyszínéül)

 

Évente közel 2o-25 kulturális rendezvényt szervezünk kizárólag a kastélyban a Megyei Tanács finanszírozásában – koncertek, előadások, időszakos és állandó kiállítások, megbeszélések, alkotótáborok, gyerek és ifjúsági táborok, stb.

 

ssz.

Program neve

időszak

napok száma

helyszín

nm

1.

Fiatal tehetségek képzése és ösztöndíj

április

2

Udvarhasználat

-

2.

Kulturális turisztikai konferencia

április

1

Lovagterem

210

3.

Hargita Megyéért Díj odaítélése

április

1

Lovagterem

210

4.

Székelyföldi Grafikai Biennále zsűrizése (2 évente)

április

3

Lovagterem + tetőtér

420

5.

Székelyföld Napok – koncert

május

1

Lovagterem

210

6.

Kulturális szakbizottságok találkozója

május

1

Lovagterem

210

7.

Gyereknapi koncert

június

1

Lovagterem

210

8.

„Emlékezzünk” – történelmi vetélkedő

június

1

Lovagterem

210

9.

Képzőművészeti Egyetemek Kollokviuma (2 évente)

július

10

Udvarhasználat

-

10.

Múlt, jelen jövő… hármas ifj. tábor

július

2

Udvarhasználat

-

11.

KorkéP Nemzetközi Művésztelep*

augusztus

18

Udvarhasználat

-

12.

KorkéP kiállításának megnyitója

augusztus

1

Kapubástya III.

130

13.

Intézmény 4O éves fennállásának évfordulója

augusztus

1

Lovagterem

210

14.

Kézműves Műhely*

szept.

10

Udvarhasználat

-

15.

MÚRE újságírók találkozója

szept.

1

Lovagterem

210

16.

Kárpát – medencei írótalálkozó (2 évente)

szept.

1

Lovagterem

210

17.

Klasszikusok Művésztelep*

október

12

Udvarhasználat

-

 

 

Gyergyószárhegy Önkormányzata, és a térség kulturális turisztikai civil szervezetei szintén, akár állandóan, akár esetenként bérlik a kastély meghatározott épületrészeit saját programjainak megvalósítására.

 

A kastélyt működtető alapítvány/egyesület vissza nem térítendő támogatásokat pályázhat meg Hargita Megye Tanácsától a Műemlékvédelmi pályázati program keretében a kastély restaurálási munkálatainak fedezésére. Ugyanakkor az alapítvány/egyesület vissza nem térítendő támogatásokat pályázhat meg Hargita Megye Tanácsától (M.T.) a kulturális, ifjúsági, család és turisztika pályázati programok keretében a különböző programjai és rendezvényei támogatására.

 

A Működtető hangsúlyt fektet a restaurálási folyamat elkezdésére, amelynek főbb mozzanatait a 2007. július 7–én romániai és magyarországi felelős szakemberek rögzítették egy AIDE MEMOIRE – ban. Ezek a következők:

-                     2014 – 2015: Kastély hasznosítási tervének közös kidolgozása és elfogadása mindkét fél részéről

-                     2015 – 2016: restaurálási tervek elkészítése, figyelembe véve a 2007.07.07. – én romániai és magyarországi felelős szakemberek által elkészített AIDE MEMOIRE – t. Mivel a kastély nem egy épület, kell legyen egy átfogó keretterv, amely a későbbiekben a hasznosításnak megfelelően épületrészenként külön – külön tárgyalja a restaurálást.

 

Javaslat: elsőként az Asszonyok Háza kerüljön tervezésre és kivitelezésre, ez a tulajdonos akarata is, és emellett az Asszonyok Házának megvan a teljes régészeti kutatása.

 

További szükséges munkálatok a fent említett AIDE MEMORIE alapján:

Asszonyok Háza:

A konszolidálási munkálatok elkezdődtek, de az épület újratervezést és teljes felújítást, szerelést igényel

Pince:

Barokk boltíves kamrái betonnal borítódtak kívülről, ezért egy funkcionalitást előnybe helyező helyreállításra van szükség

Kapubástya:

Szükséges a kapubejáró oldalfalain meglévő festett felületek és eredeti vakolatrészek helyreállítása.

Tanácsterem, „Lovagterem”:

Eltávolítandó az épület külső falain található vakolat, amit megfelelő anyagokkal kell helyettesíteni.

D – i homlokzat:

A homlokzat építészeti és festő-restaurátori helyreállítása további kutatásokat és tervezést igényel.

Keleti oldal:

Szükséges a bejárat boltívének helyreállítása, esetleg a falak magasítása a megmaradt nyomok által diktált magasságig

Északi oldal:

Konszolidálási és restaurálási munkálatokat megelőző kutatásra és tervezésre van szükség, különös tekintettel a nem megfelelő vakolatok eltávolítására és cseréjére.

D – i és DNy – i falak mellett található romok:

Az állagmegóvást megelőző tervezést és a munkálat kivitelezését igénylik.

A kastély műemléki védelmét és körbejárhatóságát, valamint a már kivitelezett talajvíz-elvezető hálózat karbantartását biztosító védelmi övezet kialakítása érdekében új megállapodást kell kötni a szomszédos földterületek tulajdonosaival. A jelenlegi hálózat teljes egészében megőrzendő és csak szükség esetén kell módosítani rajta.

 

Belső tereprendezés:

Az udvar tereprendezése csak a még hátralévő ásatások, villany -, víz -, és csatornahálózat kialakítása után indokolt. Mindezen munkálatokkal párhuzamosan meg kell történnie a régészeti lelőhelyek bejelöléseinek is.

Külső területrendezés:

A kastélyhoz vezető utak csatlakoznak a főútvonalhoz. Ezek további biztosítása és karbantartása a tulajdonosokkal és kezelőkkel való egyeztetések után kell megtörténjenek.

 

            Összegzésként, a fentiek megvalósítása érdekében Hargita Megye Tanácsa, erőforrásaihoz, lehetőségeihez mérten, kezelni fogja ezt a helyzetet, viszont az ügy fontossága nemcsak megyei szintű, hanem egész Székelyföld, Kárpát – medence magyarsága számára szükséges. Úgy a Szárhegyi Művésztelep, vagy akár a Lázár kastély, mint műemlék nemzeti kincsünk része, ezért fontos számunkra a Magyar Kormány erkölcsi, vagy akár anyagi támogatása.

 

„Itt az ember a hely szellemének köszönhetően – ellentétben a nagyvilág más helyeivel – nagyon hamar megérzi, hogy egy hosszantartó gondolkodás része. Lazulnak egyénieskedésre sarkalló ösztönei, mert komoly hagyomány munkál e helyen, amely, ha néhol meg is kövesedett, igen értékes. Ennek ellenére a szemléletváltás törvényszerű. Ma már nem lehet elszigetelten élni. Az itt már létező, megfelelő alapozásra folytatni kell az erős vár építését.” Drozdik Orsolya

 

Csíkszereda, 2013.09.16