A Kalibáskő Gyermekvilág Egyesület közleménye
(0 Szavazat)20 megjelenítés
A Kalibáskő Gyermekvilág Egyesület az Alma András című programot 2008 óta minden évben megszervezi, minden tanévben 5-8 csíkszeredai osztály vesz részt. Ebben az évben a Nagy István Művészeti Líceumból mindkét III. osztály, a József Attila Általános Iskolából mindkét III. osztály, a Nagy Imre Általános Iskolából egy III. és a Petőfi Sándor Általános Iskola egyik III. osztálya vett részt a programban, összesen 123 gyerek.
Utolsó frissítés: szerda, 2018 október 31
Hargita Megye Tanácsa támogatta a résztvevők szállítását a helyszínekre, Csíkpálfalvára a gyakorlókertbe és Kalibáskőre az erdei iskolába.
A résztvevők olyan tudással és gyakorlati tapasztalattal gazdagodtak, ami önmaguk, a családjuk, a közösség érdekeit szolgálja rövid és hosszú távon:
1. megtapasztalták a kiskerti gyümölcsös működését (növényszaporítás, gondozás, védekezési munkák, betakarítás)
2. hagyományos receptek szerint készítettek el finomságokat (kompót, befőtt, sütemény)
3. megtapasztalták és megkedvelték a természetközeli életet
4. megkezdődött a belső átalakulás: az önmagunkért, a környezetért és az egymásért felelős életvitel
5. ismerkedtek az önfenntartást és önellátást biztosító tudásokkal, ezeknek fontosságával
6. az együtt töltött idő és a közös munka hozzájárult a jó osztályközösség erősödéséhez, fokozta az osztályon belüli közreműködést és kommunikációt, csökkentette az agresszív cselekedeteket
7. a szabad levegőn és munkával töltött idő hozzájárult az elektronikai kiegészítők oktalan használatának a visszaszorításához, az egészséges, „józan paraszti észjárás” és gondolkodás kialakulásához, a nihilizmus és elértéktelenedés felszámolásához
A program minden csoportnál ugyanolyan sorrendben valósult meg:
· Áprilisban a talaj fajtákkal ismerkedtek a résztvevők és megtanultak egy oltás technikát, a szemzést.
-
Októberben Csíkpálfalván a gyakorlókertben, almaszüreten vettek részt, megtanulták és gyakorolták az almaszedést kézzel és alma szedőkkel, megtanulták az alma téli tárolásának módját, megtanulták és gyakorolták a fiatal fák felkészítését a télre és a gyümölcsfák metszését. A napot a szabadban töltötték munkával, tanulással és játékkal. Ezek után a Kalibáskő Erdei Iskolában foglalkoztak az alma jótékony és gyógyhatásával. A tevékenységek játékosak voltak, sok mozgással, a korosztálynak megfelelően, annak érdekében, hogy élvezzék a résztvevő gyerekek, hogy kellemes élményük fűződjön a témához. Végül ételkülönlegességeket készítettek, aminek alapanyaga az alma. A résztvevők körében ennek a tevékenységnek volt a legnagyobb sikere, annak ellenére, hogy többen könnyebb sérüléseket szenvedtek a kés használatával.
Tetszett ez a cikk?(0 Szavazat)20 megjelenítés