Kiállításmegnyitó a Megyeháza Galériában
(0 Szavazat)43 megjelenítés
Elekes Gyula tűzzománc-kiállításának ad otthont az elkövetkező időszakban a Megyeháza Galéria. A tárlatmegnyitót október 24-én, csütörtökön 18 órától tartják, megnyitóbeszédet mond Kovács Árpád művészettörténész.
Utolsó frissítés: kedd, 2019 október 22
Elekes Gyula 1960-ban született Székelyudvarhelyen, ahol jelenleg is él, a Székelyudvarhelyi Művelődési Ház igazgatója. 1979-ben végzett a marosvásárhelyi Művészeti Líceum grafika szakán. Tűzzománc tanulmányait német és spanyol magániskolákban és alkotóműhelyekben folytatta 1980-tól. Saját bevallása szerint 1980 óta ismerkedik a tűzzománccal, a folyamat ma is tart, az anyagok, nyújtotta lehetőségek szerint ez még nagyon hosszú ideig eltarthat. Első segítséget, anyagokat ebben a folyamatban a Magyarországon élő Lőrincz Vitus festőművésztől kapott. Hazatérve az első egyhónapos kirándulás után a tűzzománc világából, barátai segítségével egy kidobott laborkemencéből sikerült égetőkemencét összeállítania.
Ahhoz, hogy a technika nyújtotta „véletlenek” befolyásolhatók legyenek nagyon sok kísérletezés szükséges. A kemencébe került munka a relatív égetés 1,5 – 2 perc alatt nagyon sokat változhat. Módosulhatnak a színek, a tónusok, a sok türelmes munka akár pillanatok alatt tönkre is mehet. A fémnek üveggel való bevonása, ahol az üveg és a fém tulajdonságai kiegészítik egymást, az égetés során a hordozó fémmel kémiai kötődés jön létre. A zománc elnyeli a fém oxidjait és az alapanyag összetételétől függően színezi az anyagot. Ezeket a színhatásokat semmilyen más anyaggal nem lehet elérni, a színek belső tűzereje más anyagoknak nem sajátja.
A technikák elsajátítása nagy türelmet, aprólékos munkát, szakmai alázatot és néha kudarc elviselését kívánja meg. „Munkáimban előszeretettel használom népem, a Székelyföld népművészetének ornamentikáját, mint jelképrendszert, ősi hitvilágunkat, mondavilágunkat, a képírás egyik átértelmezett formáját. Ezekben az ábrázolásokban nagyon mély tartalmat vélek felfedezni, a sajátos világlátást és létszemléletet, a jó és rossz összefüggésének mitológiáját, az ősi tradíciókat őrző jelrendszereket” – vallja Elekes Gyula. A kiállítás november 20-ig tekinthető meg Hargita Megye Tanácsa épületében.
Csíkszereda, 2019. október 22.
Tetszett ez a cikk?(0 Szavazat)43 megjelenítés