(0 Szavazat)25 megjelenítés
Hargita Megye Tanácsának Székelyföldi Akadémiája és a Hargita Megyei Kulturális Központ szeretettel várja mindazokat, akik érdeklődnek a magyar történelem iránt, és ezt most egy másfajta megközelítésben szeretnék megismerni, vegyenek részt a Szacsvay Akadémia előadásain, amely Az erdélyi magyarság száz éve címet viseli.
Utolsó frissítés: szerda, 2018 szeptember 26
Október elsején Stefano Bottoni, az MTA BTK Történettudományi Intézetének tudományos főmunkatársa tart előadást Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának márványtermében, október elsején, hétfőn 17 órától.
Elöljáróban az előadás tartalmáról és céljáról: Mi (nem) történt Erdélyben 1956 őszén, és miért kellett bűnhődnie több ezer embernek a magyar forradalom miatt? Az előadás célja bemutatni, miként használta fel a román hatalom a "magyar veszélyt" arra, hogy megváltoztassa kisebbségpolitikáját és elindítsa a nemzeti kommunizmus projektjét.
A Szacsvay Akadémiáról
A Szacsvay Akadémia népfőiskolai jellegű tudományos műhely, létrejötte a Bihar megyei RMDSZ ügyvezető elnöke, Szabó Ödön nevéhez fűződik, tudományos vezetője pedig Romsics Ignác akadémikus professzor.
Az idei előadássorozat a centenárium évében az elmúlt száz évre fókuszál. Áttekinti a magyar közösségben azt a száz évet, amit egy új helyzetben immár, négy év kivételével egy másik ország kisebbségeként élt meg.
Idén összesen hat megyeszékhely (Sepsiszentgyörgy, Csíkszereda, Marosvásárhely, Kolozsvár, Szatmárnémeti és Várad) láthatja vendégül az előadókat, akik főként erdélyi magyar történészek, olyan kutatók, akik doktori tanulmányaikat, egyetemi oktatói munkásságukat, kutatóintézeti programjaikat is e témának szentelték, és így e terület kiváló ismerőivé váltak.
Csíkszereda, 2018. szeptember 26.
Tetszett ez a cikk?(0 Szavazat)25 megjelenítés