Hagyományőrzés Micimackóéknál
( Szavazat)57 megjelenítés
A Micimackó óvoda iskola-előkészítő csoportos gyermekei hagyományőrző év végi kiránduláson vettek részt 2011. június 2–3-án a gyimesfelsőloki Bagolyvár panzióban. A kirándulás Hargita Megye Tanácsa ifjúsági programjának támogatásából valósult meg.
Utolsó frissítés: csütörtök, 2011 július 14
Az „Add a kezed, megmutatom a világot” című pályázati kérelem támogatásának köszönhetően nőtt a részt vevő gyermekek száma, 56-an vettek részt a Micimackó Napközi Otthonból, majd egyes programnál csatlakoztak hozzánk a gyimesközéploki Majláth Gusztáv Károly Óvoda gyerekei. A hagyományőrző kiránduláson összesen száz gyermek és felnőtt vett részt.
Gazdag programot és hagyományos tevékenységeket ajánlottunk fel a gyerekeknek, melyek nagyon hasznosak voltak, például szókincsükbe beépültek új szavak, mint cefre, benyóc.
A kirándulás első napján ellátogattunk az ezeréves határhoz, ahol rövid történelmi áttekintőre került sor, majd ezt követte a csángó népviselettel való ismerkedés. A délután folyamán népmesemondó- és népdalvetélkedőn vettek részt a gyermekek. A nap fénypontja az esti tábortűz és a táncház volt, melyhez a zenét a gyimesi Tücsök zenekar biztosította.
A második napon farmot, fűrésztelepet látogattunk, valamint megnéztük a nagy vasúti alagutat, melyhez három szekér vitte a gyermekeket, akiknek az egyik legemlékezetesebb élményt a lovas szekerezés nyújtotta.
Mindezek gazdagították a gyermekek tudását, akik sok újat tapasztaltak, nem beszélve arról, hogy a jókedv, dalolás, tánc és a jó étvágy kísérte végig az egész kirándulást. Ugyanakkor az élmények hozzájárultak a közösségi érzés formálódásához a közös játék által, a pozitív életszemlélet, természetismeret mélyítéséhez, az anyanyelvi nevelés, nyelvi kifejezőkészség fejlesztéséhez, a népi kultúra iránti érdeklődés felkeltéséhez, szokások, hagyományok, ünnepek megismeréséhez a 3–7 éves korú gyermek életkori sajátosságainak megfelelően.
Élménydús és felejthetetlen emlékkel tértek haza a gyermekek – barátságok szövődtek, versenyszellem, közösségi érzés formálódott a vetélkedők és a közös játéktevékenységek által.
A kirándulás élményeinek megbeszéléseire, a versenyek díjazására a tanév végén megtartandó záróünnepségen került sor. A Micimackó kerti partin részt vettek a napközi óvodásai, szülei, pedagógusai, valamint meghívottai voltak a gyimesi óvodások, pedagógusok. Kellemes és tartalmas délutáni programra emlékezhet mindenki vissza, ahonnan nem hiányzott a Boszorka bábszíntársulat bábelőadása, a különböző kézműves-tevékenységek – similabda, papírsárkány és papírforgó-készítés – és a táncház élőzenével. A kerti parti végén mindenki csillapíthatta éhségét a Micimackó módra elkészített krumpligulyással.
Törekvésünk elősegíteni, hogy a gyerekek az élmények által közelebb kerüljenek a népi játékokhoz, népi kultúrához, hagyományokhoz. A játszóházakkal, illetve a hagyományőrző kirándulások által biztosítjuk a kontinuitást, a folytonosságot generációk között. A gyerekek több népi játékszerrel, népi foglalkozással, népviselettel, játékkal ismerkednek meg, amit majd kamatoztatnak a következő tanévekben. Mindezek által a nemzeti öntudat megszilárdítása és a kultúra iránti tisztelet is megvalósul, és a szülők bevonásával kialakul a szülők pozitív hozzáállása a népi kultúrához.