IV. Udvarhelyszéki Fiatal Pedagógusok Fóruma
(0 Szavazat)149 megjelenítés
Mozgalmas szeptemberi hétvégét tudhatnak maguk mögött az udvarhelyszéki pedagógusok. Immár negyedik alkalommal várta őket előadásokkal, workshopokkal és változatos szabadidős tevékenységekkel a Fiatal Pedagógusok Fóruma.
Utolsó frissítés: kedd, 2013 október 29
A 2011. szeptember 23–24-én Homoródfürdőn lezajlott rendezvény péntek délután a regisztrációval vette kezdetét. A jó hangulat már a kezdetektől adva volt, hiszen a fórum résztvevői évről évre visszajárnak, és így a regisztrációra érkezők már jó ismerősként üdvözlik egymást. Jelentkeztek a képzésre Udvarhelyszék 10 településéről, illetve 25 oktatási intézményéből óvónők, tanítók, tanárok, pszichológusok, de megtisztelte jelenlétével a rendezvényt több intézmény vezetője is (Hargita Megye Tanácsa, Hargita Megyei Tanfelügyelőség, Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége, Szolnok Városi Pedagógiai Szakszolgálat, Delphi Egyesület).
A megnyitón Hargita Megye Tanfelügyelősége részéről Ferencz Salamon Alpár, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége részéről Burus Siklódi Botond, a szervező Delphi Egyesület részéről pedig Lőrincz Csilla köszöntötte a résztvevőket. Tőlük a szót Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke vette át, ő azonban nemcsak a megnyitón üdvözölte az összegyűlt pedagógusokat, hanem az esti szabadidős programokba is bekapcsolódott, így a résztvevőkkel a tábortűz mellett kötetlen beszélgetésbe elegyedve nyílt lehetősége megbeszélni/megvitatni az őket foglalkoztató kérdéseket.
Az előző évektől eltérően a pénteki nap programja egy rendhagyó természetismeret-órát is magában foglalt: a Pálfalvi Pál biológus által vezetett túrán a környék élővilágába nyerhettünk betekintést, közben pedig a szervezők ismerkedős és névtanulós játékokkal fokozták a hangulatot, és adtak ötleteket a tanulókkal való szabadidős tevékenységek megszervezéséhez.
Szombaton a Szolnok Városi Pedagógiai Szakszolgálat munkatársainak irányításával a résztvevők A szülő mint partner témájában mélyülhettek el, először egy előadáson, majd később kiscsoportos műhelymunka keretében. Szóba került az, hogy nem is mindig vagyunk tudatában, mennyire jelentős a szülőkkel való munka. Pedig a problémás helyzetek kezelésében nagyon jelentős eredmények érhetők el, ha pedagógusként a szülőt mint partnert tudjuk magunk mellé állítani, hisz összefogva, együttes erővel eredményesebben tudunk hatni a gyermekekre. A szülőkkel való munkához ötleteket is nyerhettünk.
A zárás előtt Fazakas Szabolcs a Darabont program tapasztalatairól számolt be, majd a pedagógusokkal ötletbörze révén gyűjtöttek javaslatokat, hogyan lehetne megszervezni a kisiskolások számára egy vár-napot a Székely támadt várban, és megismertetni a gyermekekkel a hely történelmi hagyományait.
A képzési hétvége szervezését, a szabadidős tevékenységek gördülékenységét a szervező Delphi Egyesület munkatársai (Lőrincz Csilla, Kacsó Kati, László Laura és Varga Andrea) biztosították, a rendezvény anyagi fedezetéül szolgáló támogatást pedig Hargita Megye Tanácsa állta.
A hétvégi program segített a 60 résztvevőnek átgondolni a szülők és a pedagógusok kapcsolatát, a két fél kommunikációjában felmerülő konfliktusforrásokat, és irányt mutatott a tekintetben, hogyan lehet hatékonyabban együttműködni a szülőkkel a gyermekek harmonikus fejlődése érdekében. Lehetőséget teremtett a pedagógusok szóbeli és nemverbális kommunikációs készségeinek fejlesztésére. Kidomborította, miért fontos a pedagógus számára az önismeret, a személyiségfejlesztés. A játékok és a szabadidős programok a pedagógusok együttműködési készségeit, figyelmét, valamint kreativitását célozták meg. A hétvége továbbá hozzájárult a résztvevők empátiás és együttműködési készségének fejlesztéséhez. Mindezek fontosak egy pedagógus életében. Az ilyen alkalmak jó lehetőséget kínálnak számukra a feltöltődésre, lélektani ismereteik gazdagítására, a gyermekek fejlődési sajátosságainak jobb megértésére, valamint szakmai partnerségek kialakítására is.
A résztvevők visszajelzései, de a rendezvény iránti érdeklődés is azt jelzi, hogy a Fiatal Pedagógusok Fóruma egy hiánypótló rendezvény, mely képes rugalmasan alkalmazkodni a fiatal tanerők képzési igényeihez, és arra is jó alkalmat teremt, hogy a tanév kezdetén a fiatal pedagógusok feltöltődjenek, új ismeretekkel és ötletekkel gazdagodjanak, megvitassák az új iskolai év kihívásait.