Hargita Megye Tanácsa a Magyar Nyelv Napja alkalmából díjazott
(0 Szavazat)29 megjelenítés
Idén is átadta Hargita Megye Tanácsa a Kájoni János-díjakat, a kiemelkedő eseménynek a Kájoni János Megyei Könyvtár adott otthont november 16-án. A kitüntetéseket ez alkalommal dr. Balázs Lajos néprajzkutató, Mirk László tanár és Cseke Gábor író vehették át Borboly Csabától, Hargita Megye Tanácsa elnökétől.
Utolsó frissítés: hétfő, 2018 november 19
November 13. a Magyar Nyelv Napja, ezen a dátumon fogadták el a magyart államnyelvvé tevő, a magyar nyelv és nemzetiségről szóló 1844. évi II. törvényt. 2015-ben Románia is becikkelyezte a Borboly Csaba javaslatára készített, és az RMDSZ képviselői és szenátorai által beterjesztett törvényt, amely szentesíti a magyar nyelv napját.
A díjátadás a Magyar Nyelv Napja alkalmából szervezett rendezvénysorozat befejező eseménye volt. Hargita Megye Tanácsa a Kájoni János-díjat azoknak a személyeknek adományozza, akik a kulturális élet, az irodalom, a művészetek terén kiemelkedő művészi színvonalú alkotó tevékenységet, valamint a közművelődésben hosszú időn keresztül maradandó értékeket teremtő, kimagasló munkát végeztek.
Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának képviseletében Balogh Attila Márton köszöntötte az egybegyűlteket, az ünnepi eseményt Imre Krisztina, Hargita Megye Tanácsának munkatársa moderálta.
A mostani díjazottak a magyar nyelv ápolása, szokásaink megismerése és azok átadása érdekében rendkívüli munkát végeztek, mondta köszöntőjében Borboly Csaba. Azok előtt tisztelgünk, akik a magyar nyelv érdekében kulturális tevékenységet végeznek, gyerekeinket oktatják, és elültetik bennük a nemzethez való tartozás, a szülőföldhöz való ragaszkodás csíráját, fogalmazott. A díjakat is azért hozta létre Hargita Megye Tanácsa, hogy megmutassák a helyes utat és a jó példákat, fejtette ki a megyeelnök. A díjazottaknak gratulált, munkásságukhoz kitartást kívánt, és a megyei tanács további támogatásáról biztosította őket.
Dr. Balázs Lajos Csíkszentdomokos átmeneti, sorsfordító szokásait bemutató szokásmonográfiáit a magyar néprajztudomány mindeddig egyedülálló, meghatározó munkáiként tartják számon, amelyeket többek között a Magyar Kultúra Napja tiszteletére szervezett csíkszeredai rendezvények sorában mutattak be. 2016-ban a Kájoni János Megyei Könyvtárban a honismeret évét az ő könyvének a bemutatásával indították, hisz csíkszentdomokosi néprajzi kutatásainak következtetései az egész magyarságra érvényes következtetéseket hordoznak. Kitartó és következetes munkája révén hozzájárult a magyar nyelvű tudományosság kiteljesedéséhez és nem utolsósorban a különböző szokásokhoz és rítusokhoz kapcsolódó szavaink mentéséhez és közkinccsé tételéhez, hangzott el a laudációban. (A laudáció teljes szövege megtalálható a csatolmányban.)
Mirk László az 1970-es évektől érdeklődik a hagyományos paraszti népélet jelenségei iránt, s ezekről számos cikke, tanulmánya jelent meg különböző erdélyi és magyarországi folyóiratokban, szaklapokban. Sokrétű tevékenységéért díjak, elismerések sorát kapta. A Magyar Nyelv Napja alkalmából szervezett rendezvénysorozaton Hargita Megye Tanácsa Kájoni János-díjjal ismerte el kiemelkedő művelődésszervezői, újságírói, szerkesztői munkásságát, a romániai magyar nyelvű oktatás és nevelés szakterületén kifejtett életmű-tevékenységét, amellyel a közoktatás megmaradását, fejlesztését, az anyanyelvű kulturális örökség megtartását szolgálta. (A laudáció teljes szövege megtalálható a csatományban.)
Cseke Gábor 2016. július 29-én 75 évet töltött, de ma is legalább annyit dolgozik, mint ifjúkorában: szerkeszt, rendszerez, elemez, alkot, összeállít, bemutat, múltba mélyed, jövőbe tekint. Köteteinek száma közelít az ötvenhez, próza, vers, riport, műfordítás vegyesen. Legutóbbi kötete 2017-ben a Hargita Népe Kiadó gondozásában jelent meg Sorsok könyve címmel. Rendkívül aktív, minden kulturális rendezvényen jelen van. Sokirányú, szerteágazó tevékenységét lehetetlen felsorolni. Folyamatosan jelen van írásaival a virtuális térben, honlapot és több tematikus blogot is szerkeszt, digitalizál, könyveket szerkeszt. Tudatos, következetes munkájának köszönhetően kortárs hazai magyar írók művei kerülhettek fel a világhálóra. Hargita Megye Tanácsa a Kájoni János-díjjal ismeri el kiemelkedő írói, költői, publicisztikai és szerkesztői, valamint művelődéssszervezői tevékenységét. (A laudáció teljes szövege megtalálható a csatolmányban.)
Az ünnepi eseményt Fodor Szilvia és Becze Tamás diákok, valamint Benedek Szilamér klarinét-szaxofon tanár előadása tette színesebbé.
Váradi Pál Péter és Lőwey Lilla kettős albumbemutatójával kezdődött a rendezvény, a Bihar-hegység - A Király-hágótól a Bihar-hágóig és Erdély - Kemény János - A marosvécsi mecénás - Az Erdélyi Helikon alapítója című fotóalbumokat mutatták be a szerzők vetítéssel kísérve.
Az eseményről további fotók megtekinthetők az alábbi linken:
https://www.facebook.com/borbolycsaba/posts/1848109898569718
Csíkszereda, 2018. november 17.
Tetszett ez a cikk?(0 Szavazat)29 megjelenítés