( Szavazat)33 megjelenítés A székelyföldi Összetartozunk közösségépítő program hozadékaként A falugondnoki szolgálat lehetősége Fehér megyében címmel tartottak konferenciát május 28-án Gyulafehérváron a Gróf Majláth Gusztáv Károly Római-katolikus Teológiai Líceum dísztermében Kovászna Megye Tanácsa és a Romániai Falugondnokságok Szövetsége közös szervezésében.
Utolsó frissítés: hétfő, 2011 május 30
A Fehér megyében is létrejöhető falugondnokság elősegíthetné a megye kisebb magyarlakta településein élő diákok ingázását a tanulmányi központokba.
Hargita Megye Tanácsa 2005-ben indította el az országban úttörőnek számító falugondnoksági programját. A hét éve működő sikeres programról Zonda Erika, Hargita Megye Tanácsa Programok és Vidékfejlesztési Igazgatóságának vezetője tartott előadást.
„Célunk elérni azt, hogy a Fehér megyei románok úgy viszonyuljanak a magyar közzösséghez, mint ahogy Kovászna megyében viszonyulunk a románokhoz. Megyei tanácselnökként az arányosság elvét tartom szem előtt, például a pályázatok esetében a civil szervezetek, egyházak a költségvetés húsz százalékát a román közösségek pályázataira fordítjuk” – mondta Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke.
Ion Dumitrel, Fehér Megye Tanácsának elnöke köszöntőjében örömének adott hangot a kezdeményezésért, és azt hangsúlyozta, hogy 2005-ben tett látogatást Hargita megyében, ahol már akkor sikeresen működött a falugondnokság, és ezt követően indították el hasonló pályázati programjaikat.
„A falugondnoki szolgálat mindig a szükségben lévő emberhez kell, hogy eljusson, felekezetre és nemzetiségre való tekintet nélkül szolgáljuk a bajba jutott embert. Segíteni azokon, aki még nem tud, vagy már nem tud segíteni önmagán” – fogalmazott előadásában Balázs Sándor, a Romániai Falugondnokság Szövetségének elnöke.
„Az országban úttörőnek számít a Hargita megyei falugondnokság, hisz erre vonatkozó konkrét jogszabály hiányában is megtaláltuk a módját ennek finanszírozására, mely hármas együttműködés – civil szervezetek, helyi önkormányzatok és a megyei tanács – eredményeként valósult meg. A falugondnoksági program előirányzott keretösszege idén 40 000 lej, és jelenleg 10 településen valósul meg” – hangsúlyozta Zonda Erika.
Marian Ida, Szilágybagos község polgármestere a településen öt éve működő falugondnokság szerteágazó tevékenységét ismertette, majd a jelenleg az egyetlen Kovászna megyei hivatalos falugondnokságról Balla Barna, komollói református lelkész számolt be. Végül Vetési László református lelkész vetítettképes előadására, és Nagy Erzsébet háromkúti falugondnok beszámolójára került sor.