( Szavazat)51 megjelenítés A kreatív székelyföldi fiatalok itthon tartása az egyik céljuk a SEEMIG elnevezésű európai uniós projektben részt vevő hazai önkormányzatoknak. Az európai uniós finanszírozású projekt romániai résztvevői – Hargita Megye Tanácsa, Sepsiszentgyörgy Önkormányzata és a kolozsvári székhelyű Nemzeti Kisebbségkutató Intézet (NKI) – átfogóan elemzik a székelyföldi demográfiai folyamatokat és munkaerőpiacot, valamint megszervezik a társadalmi és gazdasági folyamatokról szóló rendszeres adatgyűjtést.
Utolsó frissítés: hétfő, 2013 május 27
Legutóbb május 22–23-án, Budapesten szerveztek partnertalálkozót a projekt vezetői, amelyen Hargita Megye Tanácsa részéről Dobos Erika projektfelelős vett részt. A találkozón a migráció különféle aspektusait vizsgáló európai úniós projekteket mutattak be, összefüggéseket, jó példákat keresve a SEEMIG projekthez kapcsolódóan. A partnertalálkozó első napja nemzetközi konferenciával kezdődött, amelynek a Központi Statisztikai Hivatal épülete adott otthont. Migráció és demográfiai változások témakörben tartottak előadásokat a Michigani Egyetem, a Közép-európai Egyetem, a Szerbiai Statisztikai Hivatal és a magyarországi Központi Statisztikai Hivatal munkatársai.
A találkozóval párhuzamosan műhelymunkák is zajlottak, amelyeken szintén stratégiaépítés volt a fő téma. Bemutatták a kifelé irányuló migráció hatásait a demográfiai és munkaerő-piaci folyamatokra, illetve a statisztikai adatok fontosságát a helyi és regionális fejlesztési stratégiákban. Arra keresték a választ, hogy mi a szerepük a különféle projekteknek az agyelszívás folyamatának megállításában, valamint a projekt hosszú távú megvalósításának a különböző forgatókönyveit is tárgyalták.
A második napon, május 23-án a projekt menedzsmentjével kapcsolatos jövőbeli teendőkről értekeztek, a migráció történeti áttekintésével foglalkozó országos tanulmányok kapcsán szakértők tanácskoztak.
A SEEMIG – A migráció kezelése és hatásai Délkelet-Európában olyan stratégiai projekt, amelynek célja, hogy hozzájáruljon a meglévő, migrációval kapcsolatos adatbázisok, adatállományok bővítéséhez, és ezáltal a politikai döntéshozóknak, állami tisztviselőknek segítséget nyújtson stratégiák kidolgozásában. A projekt várható eredményei Hargita megye számára a demográfiai folyamatok és a munkaerőpiac átfogóbb elemzése lesz, ugyanakkor lehetőség nyílik a társadalmi és gazdasági folyamatokról szóló folyamatos adatgyűjtés megszervezésére, a programok és fejlesztések jó megalapozására. A projektben való részvétel új távlatokat nyit megalapozott akciótervek és stratégiák, valamint beavatkozási politikák kialakításához a kivándorlás csökkentésére és a munkaerő-piaci változások társadalmi-gazdasági következményeinek kezelésére.
Budapest, 2013. május 24.