( Szavazat)32 megjelenítés Gyimesbükkben Salamon József plébános vezetésével a Dani Gergely Általános Iskola 24 nyolcadikos és hetedikes tanulója járta be a Mária út tervezett szakaszát az elmúlt hétvégén. A könnyűnek nem nevezhető 21,3 kilométeres túra a Kontumáci kápolnától indult és a Szent Erzsébet Gimnázium kápolnájában fejeződött be érintve az Apa-havast, Ugra patakát és a gyimesfelsőloki templomot.
Utolsó frissítés: csütörtök, 2011 november 10
– A zarándoklat nem csupán kirándulást és imát jelentett, hanem munkát is, hiszen most végezték el a Mária út nyomvonalának véglegesítését. Összeírták az érintett földtulajdonosokat, és a mintegy 16 tulajdonos egy részét fel is keresték, akik szóbeli beleegyezésüket adták, hogy a nyomvonal a tulajdonukban lévő területen haladjon át. Szerződéskötésre a közeljövőben kerül sor mind a magánszemélyekkel, polgármesteri hivatalokkal, mind a közbirtokosságokkal – tájékoztatott Molnár Sándor, a Hargita Közösségi Fejlesztési Társulás alkalmazásában lévő Mária út projekt székelyföldi koordinátora.
A munkazarándoklatot kellemes idő, jókedv és imádságos hangulat kísérte. A résztvevők nemcsak a természet szépségeit csodálták meg, hanem megemlékeztek az út mentén felállított kereszteknél az elesett katonákról, a volt határ mente viharos időszakairól. Menet közben a tanulók nyomkeresőkké is váltak, hiszen többször a medve nyomaira is rábukkantak. A Habarász tanya szomszédságában felelevenítették a hegyi tanyavilág emlékeit, szokásait is, és magyarázatot kaptak arra, hogy mit is jelent a cserkabala vagy a lábhintó.
A közelmúltban építette ki a Csíkmindszent–Szentlélek–Fitód hét kilométeres szakaszán a Mária utat a Kájoni János Közigazgatási Szakközépiskola XI. osztályának hattagú önkéntes csapata Tőkés Éva felügyelete alatt. Ugyanakkor Madaras–Dánfalva között is 3,5 kilométeren folytak a munkálatok, a csíkmadarasi és a csíkmenasági cserkészcsapat 11 tagja, Bálint Lajos Lóránt vezetésével, a jelzésfestésen kívül oszlopokat is ásott a földbe. Ezenkívül a Csíksomlyó–Szellő–Kóstelek útszakasz nyomvonalának kijelölése is megtörtént, ahol a következő napokban, ha az időjárás engedi, elkezdődhetnek a munkálatok.
Kovászna megyében is jól haladnak a munkálatok az EKE (Erdélyi Kárpát-Egyesület) tagjainak és a cserkészeknek köszönhetően, valamint Maros megyében az elmúlt napokban 16 km-es szakaszon festettek az EKE tagjai. Mindezek ismeretében elmondható, hogy Székelyföldön egyre hosszabb kilométereken készül el az útvonal.
Csíkszereda, 2011. november 8.