( Szavazat)43 megjelenítés Ha Gyergyószentmiklós helyi tanácsa az új megyei rendszer életbelépését követő időszakra köt koncessziós szerződést a hulladékbegyűjtést és kezelést ellátó szolgáltatóval, akkor városuk nem részesülhet az európai uniós projekt eredményeiből, illetve nem helyezheti el a hulladékot a Remetére tervezett lerakóban – hívja fel Mezei János gyergyószentmiklósi polgármester figyelmét Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke a városvezetőhöz írt, 2011. július 27-i keltezésű levelében.
Utolsó frissítés: hétfő, 2011 augusztus 01
A tanácselnök annak kapcsán írt levelet Mezei Jánosnak, valamint a helyi tanács tagjainak, hogy sajtóértesülései szerint a hulladékgazdálkodás feladatainak ellátására új, 100 százalékban helyi tanácsi tulajdonban álló céget hoznak létre Gyergyószentmiklóson, és a város alpolgármestere megemlítette, hogy magáncégek érdeklődnek a feladat ellátása iránt.
Mivel hamarosan aláírják a megyei hulladékgazdálkodási egyesület európai uniós támogatási szerződését, Borboly Csaba fontosnak tartja felhívni a város elöljáróinak figyelmét arra, hogy egyesületi tagságából kifolyólag számos jog és kötelezettség vonatkozik Gyergyószentmiklós helyi tanácsára is, többek között az, hogy a tag vállalja: a közös szolgáltató által működtetett hulladékkezelési rendszert fogja használni. A megyei tanács elnöke ezért arra kéri a gyergyószentmiklósi polgármestert, tervezett lépéseikről hivatalos úton tájékoztassák, beleértve a szolgáltatás esetleges koncesszióba adásának kérdését is.
„Szakembereink, akik jól ismerik az európai uniós hulladékkezelési szabályok és beruházások részleteit, szívesen állnak rendelkezésükre, és megadják a szükséges felvilágosítást a Gyergyószentmiklós város által működtetett rendszer, illetve a regionális rendszer közötti kompatibilitási kérdésekben” – áll a levélben.
Az európai uniós projekt eredményei (amelyekből a város nem részesülhet, ha nem tartja be tagsági kötelezettségeit): finanszírozott városi hulladékgyűjtő szigetek (hozzávetőleges értékük 50 000 euró), szelektív gyűjtőpontok (értékük 183 300 euró), a jelenlegi lerakó bezárási költségeinek (663 517 euró) finanszírozása.
Borboly Csaba még hozzáteszi, hogy a finanszírozási szerződés aláírására hónapok óta várnak, pedig minden készen áll az aláírásra, csak még a székelyudvarhelyi szolgáltatási privatizáció miatt előállt áldatlan állapotot kell rendezni, „ha a kérdés helybeli rendezésére lesz akarat és elszánás”. „Ha nem lesz, megyünk tovább nélkülük, mert nem kockáztathatjuk a 30 millió eurós uniós támogatás elbukását” – írja a megyei tanács elnöke.