( Szavazat)66 megjelenítés A legfontosabb a jövőt építő közös munka
Hargita Megye Tanácsa újabb jelentős összeget különített el a történelmi egyházak támogatására, az augusztusi soros havi ülésén jóváhagyta 775 000 lej átcsoportosítását az egyháztámogatási programra. Ennek nyomán lehetőség nyílik a 112-es határozat második mellékletében szereplő támogatások kifizetésére, újabb jelentős összeggel támogatva a történelmi egyházakat épített örökségünk megőrzéséért kifejtett munkájukban.
Utolsó frissítés: kedd, 2012 szeptember 18
A támogatási szerződéseket Borboly Csaba tanácselnök szeptember 18-án írta alá a csíkszeredai megyeháza gyűléstermében a történelmi egyházak képviselőivel. Az eseményen részt vett Tamás József segédpüspök, Oltean Paraschiv, a Hargita és Kovászna megyei ortodox egyház, Boros Károly főesperes, a felcsíki római katolikus főesperesi kerület, Dávid Zoltán segédlelkész, a székelyudvarhelyi római katolikus főesperesi kerület, Vass Zoltán-István főesperes, az alcsíki római katolikus főesperesi kerület, Antal Zoltán esperes, a székelyudvarhelyi református egyházmegye, valamint Simó Sándor esperes, a székelyudvarhelyi unitárius egyházkör és Lőrinczi Lajos, a székelykeresztúri unitárius egyházkör képviseletében.
Borboly Csaba elmondta, a hitéleti tevékenység mellett az élet számos területén kiemelkedő szereppel bírnak az egyházak, amit a megyei tanács partnerség keretében igyekszik támogatni. Ebben az esetben az egyházi tulajdonban lévő műemlékek támogatásáról döntöttek, hiszen Hargita megyében a műemlékek nagy része egyházi tulajdonban van.
– Elengedhetetlen, hogy ezeket a műemlékekeinket megóvjuk, hiszen a gazdasági élet, a vendégfogadás, a turizmus kitörési pontja Hargita megyének, ahol lehet a gazdaságfejlesztést ösztönözni, és a műemlékek komoly turisztikai vonzerővel bírnak. Nemcsak a múltról tudunk azonban beszélni, hiszen ez év tavaszán kezdtük el az egyházi táborok támogatását, ugyanakkor támogatjuk a különböző települési tevékenységeket is, hiszen nagyon sok kis faluban egyedüli intézmény a helyi egyház, amely fel kell hogy vállalja a kulturális élet megszervezését, éppen ezért a kulturális, ifjúsági pályázatainkkal nyitottunk az egyházak felé is. Ugyanakkor közös program az otthon gondozás, falugondnoki szolgálatok működtetése az egyházak együttműködésével. Még sokáig lehetne sorolni azokat a tevékenységeket, amelyek nem kifjezetten az egyház hitéleti tevékenységéről szólnak, de ugyanazokanak az embereknek az érdekeit szolgálja, akiket mindannyian képviselünk a megyében. Az éve elején vállaltuk, hogy a kevesebb rendelkezésre álló forrás ellenére növeljük a felekezeteknek szánt forrásokat, éppen ezért a korábbi, év eleji 1,6 millió lejes együttműködési keretet megnöveltük 775 000 lejjel. A mai találkozás célja a támogatási szerződések aláírása, amelyekkel az esperesi hivatalok az egyházközségeiket tudják támogatni. Összességében Hargita Megye Tanácsa mintegy 1 millió euróval támogatja történelmi egyházak közösségépítő, pótolhatatlan tevékenységét – tájékoztatott a tanácselnök.
A történelmi egyházak képviselői megköszönték Hargita Megye Tanácsa évek óta tartó, egyházakra figyelő munkáját, amelynek példaértékű magatartása pozitív hatással van a helyi önkormányzatokra is. Elhangzott, a pénzügyi erőforrások vonzásában olyan erőtér alakul ki, amely a lelki életet is feléleszti a településeken. A legfontosabb az anyagiakon túl az odafigyelés, a serkentő hatás, amely kihat az emberek életére, és sok esetben egy-egy kisebb település kulturális életét is feléleszti és életben tartja. A történelmi egyházak képviselői támogatásukról biztosították Hargita Megye Tanácsának elnökét, aki annak ellenére, hogy számos támadás éri, rendíthetetlenül dolgozik a megye lakossága érdekében, és ebben a munkában kívánják segíteni lehetőségeikhez mérten a tanácselnököt.
Csíkszereda, 2012. szeptember 18.