( Szavazat)35 megjelenítés Új kezdeményezés a Szárhegyi Kulturális és Művészeti Központban: székelyföldi művészeti szakközépiskolák végzős diákjai találkoznak képzőművészeti egyetemek tanáraival. A cél kettős: a diákok szembesülnek az elvárásokkal, a tanárok pedig felmérik a „felhozatalt”.
Utolsó frissítés: csütörtök, 2013 április 11
Csíkszeredai, székelyudvarhelyi, marosvásárhelyi és sepsiszentgyörgyi középiskolák 23 végzős diákja alkot egy hétig Gyergyószárhegyen. A Hargita Megye Tanácsa által fenntartott kulturális és művészeti központ egyhetes, rendhagyó projektje az, aminek során a diákok tanáraikkal közösen javíthatnak tudásukon, mintegy „intenzív, közös magánóra-sorozaton”.
– Nincs külön elnevezése a projektünknek papíron, de immár Korrektúratábor néven emlegetjük, ezt a nevet én adtam, de mindannyian így érezzük – fogalmazott Kassay L. Péter, a kulturális és művészeti központ igazgatója.
Siklódi Zsolt táborvezető, az intézmény művészeti vezetője emlékeztetett arra, hogy 30-40 évvel ezelőtt, amikor csak a marosvásárhelyi képzőművészeti iskola létezett, egyszerű volt a helyzet: minden tehetséges diák ott tanult, és onnan mehetett egyetemre, ám ma, amikor csak Székelyföldön négy ilyen középiskola van, a Szárhegyi Központ vállalja fel annak a „tölcsérnek” a szerepét, amelyen keresztül a diákok a főiskolákra irányulhatnak. Fontos, hogy a székelyföldi diákok értesüljenek a lehetőségekről, megismerjék a tanárok prezentációiból a képviselt egyetemeket, és az is, hogy lehetőleg magyarlakta területek egyetemein szívják magukba a tudást.
A kezdeményezés teljesen új, és vezetői szerint „több mint hiánypótló”, hiszen nincs még egy ilyen próbálkozás Székelyföldön – ezért is próbálja átfogni annak teljes egészét. A program keretében minden tanár átnéz minden mappát, és naponta mindenki egy-egy feladatot ad a részt vevő diákoknak. Este közös korrektúra, minden tanár elmondja véleményét az aznap született alkotásokról, amelyet a diákok közösen hallgatnak meg, tehát még jobban szembesül az illető egyetem elvárásaival.
Fontos az ösztöndíj is, hiszen legalább egy diákot hozzásegít a továbbtanulás lehetőségéhez, és egyben versenyhelyzetet is teremt: Hargita Megye Tanácsa 3600 lejes ösztöndíjat alapított, amely szerencsés felvételi esetén minden iskolai hónapra 400 lejt jelent annak a táborozó diáknak, akit a szakmai grémium kijelöl a szárhegyi tábor végén.
A tábor szakmai vezetői képzőművészeti egyetemek jeles képviselői: Erőss István egyetemi docens (Eger), Szepessy Béla főiskolai docens (Nyíregyháza), Kolozsi Tibor egyetemi adjunktus (Kolozsvár), Wass Sándor egyetemi asszisztens (Nagyvárad), Erdődy József egyetemi adjunktus (Budapest).
Gyergyószárhegy, 2013. április 10.