( Szavazat)46 megjelenítés Az INSIGHT projekt hetedik és egyben utolsó szemináriumát tartották meg január 25-én Csíksomlyón Hargita Megye Tanácsa Multifunkcionális Központjában. A húsfeldolgozásról szóló előadás-sorozaton az érdeklődő gazdák mellett jelen voltak a Hargita megyei állat-egészségügyi hivatal képviselői, valamint állatorvosok.
Utolsó frissítés: csütörtök, 2011 január 27
Hargita Megye Tanácsa INSIGHT pályázatának célja a Hargita megyei lakosok, gazdák tájékoztatása, ezáltal pedig Hargita megye mezőgazdaságának, vidékfejlesztésének fellendítése. Előadásokon ismertetik a gazdáknak az európai mezőgazdasági modellt, és megtárgyalják a közös agrárpolitikából származó előnyöket az európai mezőgazdaságban, vidékfejlesztésben.
A projekt kedden tartott utolsó szemináriumán a húsfeldolgozásra, illetve a gazdák és az állat-egészségügyi hatóságok közti párbeszédre fektették a hangsúlyt. A termékek elkészítésén kívül a résztvevők megismerhették a termelés és értékesítés engedélyezési folyamatát; a hústermelő gazdák személyesen kaphattak választ az illetékesektől a szabályozást és az engedélyeztetési folyamatokat illetően.
A húsfeldolgozásról szóló szeminárium elsődleges célja a székelyföldi hústermelők ismereteinek és számának bővítése volt. Ugyanakkor az előadás-sorozatra meghívták a megyei állat-egészségügyi hatóság képviselőit és a megyében tevékenykedő állatorvosokat. A termelők és az állat-egészségügyi szakemberek párbeszédére is szükség van ahhoz, hogy komolyabb előrelépés történjen a húsfeldolgozás rentábilissá tételében – hangzott el.
– A hagyományos termékfeldolgozás felé irányulunk az INSIGHT projekttel, ezt a törekvést nagyon jól kiegészítik a már bejáratott hagyományos székelytermék-vásárok – mondta a szeminárium nyitó gondolataként Márton István, a megyei tanács keretében működő Hargita Megyei Agrárkamara igazgatója.
Hargita Megye Tanácsa részéről Borboly Csaba megyeitanács-elnök vázolta fel a projekt lényegét.
– Fontos a szolidaritás, tanuljunk egymástól, és építkezzünk alulról. Hargita megyében a kis állatállomány, a nadrágszíj parcellák a kis mennyiségű minőségi termékek előállítására kényszerítenek bennünket – fejtette ki a megyeitanács-elnök, akinek szavaiból az is kiderült, hogy Hargita megye a Székely Gazda című szaklap felmérése szerint feldolgozás szempontjából utolsó helyen áll, szinte minden nyersanyagként hagyja el a megyét, míg Ilfov megyében székely kolbászt forgalmaz egy ottani cég. Ennek a helyzetnek a felszámolásában Hargita Megye Tanácsa partner, segít ráállni a feldolgozásra, illetve a szükséges technológiák beszerzésében.
– A megyei tanács is közreműködik a fogyasztói és termelői mentalitás megváltozásában a sajtó és az ehhez hasonló projektek révén, mert hosszú távon az együttműködés a járható út – jelentette ki Borboly Csaba.
A megyei tanács elnöke hangsúlyozta, hogy nem a török szalámidömpinggel kell versenyezni, hanem okulni kell abból, hogy kelendő az ilfovi gyártású székely kolbász, és a hagyományos székely termékek vásárainak, illetve Székely Heteknek a Cora áruházláncban aratott sikerén felbuzdulva minőséget kell gyártani.
– Nem szabad hagyni, hogy Brassóban magyarországi sonkát áruljanak, hiszen éppoly kelendőek a székely hústermékek is. Észre kell venni a lehetőséget – mondta a tanácselnök, hozzátéve: – Az üzleti vállalkozás nem romantika, ezért meg kell keresni a szakágazatok közötti összhangot, az illetékes intézmények működjenek együtt, építsük a saját termékeinket felértékelő lokálpatriotizmust, vonjuk be a lakosságot, figyeljünk oda a szakemberképzésre minden szinten, és az eredmény nem marad el.
A szeminárium első előadójaként Molnár Attila kézdivásárhelyi termelő ismertette a nyers szárítású szalámi- és kolbászkészítés technológiai folyamatát. Utána a házikolbász-készítés jó példáiról, a lóhúsból készült termékek előállításáról és a sonkák, vákuumos csomagolású hentesáruk meg egyéb húskülönlegességek elkészítéséről tartott bemutatót dr. Salamon Rozália Veronika és András Csaba Dezső, a Sapientia egyetem élelmiszer-mérnöki karának előadói, valamint a sepsiszentgyörgyi Bertis és a gyergyószentmiklósi Arterimpex vállalat képviselői.
Csíkszereda, 2011. január 25.