( Szavazat)52 megjelenítés Regionális katasztrófamegelőzési stratégiát dolgoznak ki az Európai Unió INTERREG IVC programjában megvalósuló CivPro nemzetközi projekttel, amelynek részeként képzést szerveznek Hargita megyei önkéntes tűzoltók számára.
Utolsó frissítés: szerda, 2012 december 05
Ennek részleteit ismertette december 4-én a csíkszeredai megyeházán Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke, Albert Csaba, a Hargita megyei önkéntes tűzoltó-egyesület elnöke és Dobos István, a CivPro projekt menedzsere. Borboly Csaba elmondta, Hargita Megye Tanácsa kiemelt figyelmet szentel a megye katasztrófavédelmi rendszere kialakításának, hiszen számos természeti katasztrófával kellett már szembenézniük, idén nyáron az erdő-, illetve tőzegtüzekkel harcoltak, amelyben oroszlánrészt vállaltak az önkéntes tűzoltók.
– Fontos megvizsgálni a katasztrófák kialakulásának körülményeit, illetve olyan rendszereket kidolgozni, amelyekkel csökkenteni tudjuk azok hatásait. Ennek érdekében együttműködünk a megye intézményeivel, úgymint az Olt Sürgősségi Esetek Felügyelőségével, az Olt Vízgazdálkodási Igazgatóság Hargita Megyei Szakaszmérnökségével, Hargita Megye Tanácsa Hegyimentő Közszolgálatával vagy az önkéntes tűzoltókkal – mondta a tanácselnök.
Borboly Csaba kifejtette, a megyei tanács több éve azon próbálkozik, hogy az önkéntes tűzoltókat, akikre mindannyian büszkék vagyunk, és akik minden problémánál ott vannak, összefogják és motiválják. Ezért támogatják minden lehetséges módon ezt a tevékenységet, versenyek szervezését, korábban az Új felszerelések a sürgősségi ellátás korszerűsítésére nevű, a Regionális Operatív Program 2007–2013 3. tengelyére benyújtott projekttel sikerült katasztrófahelyzetben bevethető, jól felszerelt mentőautókat és egyéb járműveket, eszközöket beszerezniük, támogatják tűzoltóautók, -felszerelések, -védőruhák vásárlását. Ezzel a céllal szervezték meg a képzést is, hogy munkahelyek létesüljenek, hiszen nincs fontosabb mesterség, mint a katasztrófaelhárítás, hiszen nemcsak egy élet munkája, de az életünk is veszélybe kerülhet egy katasztrófa miatt – magyarázta a tanácselnök.
Albert Csaba elmondta, hogy az önkéntes tűzoltók a 80 óra gyakorlati és 40 óra elméleti oktatáson fontos ismereteket, szakmai tudást sajátíthatnak el. Elmondta, a gyakorlati oktatást a megyei hivatásos katonai tűzoltósággal együttműködve bonyolítják le, így lehetőség lesz megismerni a hivatásos tűzoltók által használt felszereléseket. Dobos István elmondta, összesen 25 személyt képeznek ki, az elvégzett képzés megnevezése Servant Pompier, 120 órás. A képzés időpontja november 9 – december 15. (hétvégéken vannak a képzéseken, pénteken és szombaton).
Csíkszereda, 2012. december 4.