( Szavazat)28 megjelenítés Elindították a Hargita megyei diákok versenyét az egynapos megyeitanács-elnöki tisztségért
Hargita Megye Tanácsa november 22-én a megyeháza márványtermében indította el azt a Hargita Megyei Tanfelügyelőséggel és a Hargita Megyei Ifjúsági és Sportigazgatósággal közös programját, amely révén egy Hargita megyei középiskolás fiatal egy napig kipróbálhatja, milyen is tanácselnöknek lenni. Ugyanakkor a Légy a megye vezetője egy napra! elnevezésű programban részt vevő Hargita megyei középiskolák egy-egy diákja megyei tanácsos lehet 24 órára.
Utolsó frissítés: szerda, 2011 november 23
Hargita Megye Tanácsa fontosnak tartja, hogy a megyei vezetési feladatok átláthatóak legyenek mindenki számára, ezért egyedülálló lehetőséget kínál fel a megye középiskolás diákjainak: alkalmuk lesz egy napra átvenni a megye vezetését. Ez azért fontos, hogy a megye fiataljai már diákkorukban megtapasztalják a megye vezetésével járó feladatok jelentőségét és nehézségeit. A program egy másik fontos célja a megye fiataljait arra buzdítani, hogy aktívan vegyenek részt a megye társadalmi életében.
A Légy a megye vezetője egy napra! elnevezésű program arra törekszik, hogy kicsiben modellezze a megyeitanács-elnöki székig vezető utat, játékos jelleggel. A programban részt vevő diákok kipróbálhatják, hogyan zajlik le egy kampány, egy választás, illetve hogyan valósul meg egy jó ötlet a tanácshatározaton át a gyakorlatba ültetésig.
Hargita Megye Tanácsa számára azért bír nagy jelentőséggel ez a program, mert a benne részt vevő diákok által kidolgozott programtervek híven tükrözik majd a diákok problémáit és igényeit, és ezáltal a megye vezetősége valós képet kaphat az őket foglalkoztató problémákról, és ezekre megoldást kereshet.
A Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke, Csíki András, a Hargita Megyei Ifjúsági és Sportigazgatóság vezetője, Ferencz S. Alpár, a Hargita Megyei Tanfelügyelőség főtanfelügyelője, valamint Benyovszki Lajos, Bondor István és Glodeanu Cristinel megyei tanácsos jelenlétében november 22-én zajlott programindításon számos Hargita megyei középiskola diákja vett részt.
– Nemcsak a jövő, hanem a jelen is a fiataloké. Számukra is nagyon fontosak azok a döntések, amelyek őket érintik, így például, hogy milyen iskolába járnak, milyen tömegközlekedési eszközökön utaznak, milyen kulturális programokon vehetnek részt, hogyan szórakozhatnak stb. Ausztriában a fiatalok már 16 éves koruktól választási joggal rendelkeznek, és más európai országokban is hasonló tendencia van. Nagyon információdús világban élünk, így a fiataloknak már középiskolás korukban rálátásuk lehet a közéleti ügyekre. Ezzel a programmal arra kínálunk lehetőséget, hogy a fiatalok szót kapjanak, nyilvánítsák ki sajátos véleményüket, érdekeiket, kezdeményezzenek. Szeretnénk, ha megtapasztalnák milyen az, amikor sokakat érintő döntést kell meghozni, és hogy nemcsak fütyülni lehet a pályán kívülről, hanem aktívan, építő szándékkal részt lehet venni a játékban. Bízom benne, hogy jól felkészült, körültekintő diákot fognak megválasztani társai – nyilatkozta Borboly Csaba a program indítása alkalmával.
Csíki András arra buzdította a diákokat, hogy minél többen és aktívabban kapcsolódjanak be a programba, használják ki a kínált tapasztalatszerzési lehetőségeket, hogy a nagybetűs életben majd alkalmazni tudják az itt szerzett tapasztalatokat.
Ferencz S. Alpár szerint a demokrácia és az önkormányzatiság összefügg, és mindkettő megtapasztalására, gyakorlására jó lehetőség ez a nevelési program, amellyel arra is szeretnék nevelni a fiatalokat, hogy ne csak saját maguk, hanem mások számára is kamatoztassák megszerzett ismereteiket.
Benyovszki Lajos megyei tanácsos a fiatalok választásokon való alacsony részvételét említette, amelynek egyik oka az, hogy úgy érzik, nem változtathatják meg a dolgok előremenetelét. Szerinte ez a mostani program is egy lehetőség arra, hogy megtapasztálják a diákok: az ők szavuk is számít, beleszólhatnak a dolgok menetébe.
Glodeanu Cristinel megyei tanácsos a programot jó lehetőségnek látja arra, hogy a diákok gyakorolhassák a lobbit és a fair play magatartást. Szerinte minden közügyekkel kapcsolatos ismeret, amelyet a fiatalok a program révén szereznek meg, csak a javukra válhat a későbbiek során is.
Bondor István megyei tanácsos, korábbi Hargita megyei főtanfelügyelő szerint a program hozzásegíti a fiatalokat, hogy megtapasztalják az életet, közelebb kerüljenek a valósághoz, és kikerülve az iskolából gyakorolják állampolgári jogaikat.
Koronka Sándor, a Hargita Megyei Ifjúsági és Sportigazgatóság munkatársa a program részleteit, módszertanát ismertette a résztvevőkkel.
A megyei tanács diák elnökének megválasztása a következő alapvető lépésekből áll: első fázisban a megye minden iskolája választ egy képviselő-tanácsost, aki a továbbiakban az iskola ügyeit fogja képviselni ezen a versenyen. Ezek a tanácsosok már alanyi jogon tagjai a diák-megyeitanácsnak. A második fázisban a megye öt nagyobb városának (Csíkszereda, Gyergyószentmiklós, Maroshévíz, Székelykeresztúr és Székelyudvarhely) és környékének diáktanácsosai közösen indítanak egy-egy jelöltet a megyeitanács-elnöki szerep betöltésére. Az öt jelölt közül kerül ki majd egy kampányt követően a diák megyeitanács-elnök, aki közösen a diák megyei tanácsosokkal átveszi a megye vezetését egy napra.
A programmal kapcsolatos további részletek, a jelentkezési lapok a megyei tanács honlapján lesznek elérhetőek (www.hargitamegye.ro). Bővebb információkat Hargita Megye Tanácsa Programok és Vidékfejlesztés Igazgatóságán Száva Csanád kapcsolattartó személytől (telefon 0266-207700, 1314-es mellék, 208-as iroda, e-mail cím: szavacsanad@hargitamegye.ro), illetve a Hargita Megyei Sport és Ifjúsági Igazgatóságnál Koronka Sándor kapcsolattartó személytől (telefon: 0728-728749, e-mail cím: koronkasandor@yahoo.com) igényelhetnek az érdeklődők.
Csíkszereda, 2011. november 22.