( Szavazat)65 megjelenítés Hargita Megye Tanácsa lépésenként támogatja a megye gyergyói arborétumát
A Csíky-kert Dendrológiai Park Egyesülete szervezésében avattak újabb, Hargita Megye Tanácsa támogatásával készült tanösvényt Gyergyószentmiklóson, valamint a Csíky-kert arborétumban lévő források felújítását is befejezték, szintén a megyei tanács segítségével, amelyet az avatón Bende Sándor megyei tanácsos képviselt.
Utolsó frissítés: szerda, 2012 szeptember 12
Népes sajtóképviselet előtt jelentették be szeptember 11-én Gyergyószentmiklóson a megyei jogú város és Hargita megye egyik különlegességében, a Csíky-kert arborétumban történt újabb megvalósításokat. A park nevét viselő egyesület A Gyergyószentmiklósi Csíky-kert Dendrológiai Park nyugati oldalán elterülő turista-tanösvényeinek létrehozása című pályázatához 4870 lejjel, A Csíky-kert Dendrológiai Park forrásainak felújítása című pályázathoz 4880 lejjel járult hozzá Hargita Megye Tanácsa. A munkálatok befejezéséről, valamint előzményeiről a helyszínen a Csíky-kert Dendrológiai Park Egyesület elnöke, dr. Dombay István, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem parkban működő kihelyezett tagozatának egyetemi docense beszélt. Kiemelte: a tízhektáros területen, az 1900-as évek elején Csíky Dénes ügyvéd, botanikus által létrehozott arborétumban lépésről lépésre, ám folyamatosan a következő lépésüket is tervezve dolgoznak a létesítmény hajdani állapotának visszaállításán, illetve a természetbarát közönség idevonzásán.
– Jó helyre jött ez a beruházás, jó helyen van ez a támogatás – mondta Bende Sándor megyei tanácsos Borboly Csaba tanácselnök üdvözletének tolmácsolását követően. Mint rámutatott: itt a parkon látszik, hogy a létesítményekre vigyáznak is, ezért személyesen vállalja „egyszerű megyei tanácsosként, de a beruházási szakbizottság elnökeként is”, hogy lobbizni fog a testületben azért, hogy a Hargita megye egyik különlegességét jelentő arborétum a szakemberek elképzelései szerint tovább fejlődhessen az idelátogatók örömére.
Idén júliusban már átadták a megyei támogatással létrehozott első szakaszát a képes tanösvény- és sétánylétesítő projektnek: a gyerekek számára állatrajzos eligazító táblák mutatják, hol találkozhatnak mókussal, harkállyal, bagollyal, őzzel. Akkor a Hargita Megye Tanácsa által finanszírozott program során tizennégy új padot is elhelyeztek, ebből öt képezte a pályázat részét, a többi árát az egyesület fedezte. Ugyancsak az egyesület költségén őszig felcímkézik a sétányok mentén lévő fafajtákat, ellátva román, magyar és latin nyelvű felirattal.
Ezennel olyan tanösvényt adtak át a Csíky-kertben sétálóknak, amelyhez szeptember 14-ére részletes eligazító térkép is kerül: az egyetem alsó épületére helyezik ki azt az avatón is bemutatott parktérképet, melynek első változatát 2003-ban az itt tanuló egyetemisták készítették el.
Az egyesület elnöke, Dombay István megköszönte a megyei és a helyi önkormányzat segítségét, és a tervekről elmondta: következő lépésként egy kilátót szeretnének építeni, ahol 360 fokban követhető eligazító információkkal szolgálnának a látogatóknak.
Háttér:
Kuriózum: az egyesület szakmai erőfeszítései révén Hargita megyében egyedül a gyergyói arborétumban található mamutfenyő. A két példányt Svájcból vásárolták három éve, egy évet a palánták egy zetelaki erdésznél „akklimatizálódtak” – két éve kiültették, és immár évente 20 centimétert nő.
Az alapító által Gyergyószentmiklósnak adományozott arborétumot csak 1980-ban nyilvánították védett területté, a feljegyzések szerint a botanikus által meghonosított 185 fafajtából jelenleg már százat újból azonosítottak – az egykori feljegyzések ugyanis elvesztek, a tulajdonosi huzavona alatt pedig a park állapota leromlott. A park rendbetételét az 1994-ben alakult Naturland Környezetvédő Alapítvány a tudományegyetem kihelyezett tagozatával, az itt működő Szent Benedek Tanulmányi Házzal és a Salamon Ernő Gimnáziummal együtt kezdte el, pályázatok révén. Gyergyószentmiklós tanácsa 2008-ban adta bérbe a területet a Babeş–Bolyai Tudományegyetemnek, amelynek 1997 óta működik ott kihelyezett tagozata.
Gyergyószentmiklós, 2012. szeptember 11.