(0 Szavazat)75 megjelenítés
Ismét legeltethetnek az alcsíki gazdák, miután a Nemzeti Altalajkincs Hivatal módosította korábbi, tiltó rendeletét. Eddig az altalajkincs-hivatal által kibocsátott „ásványvíztartalék hidrológiai védelmi zóna engedély” tiltotta az alcsíkiak számára a legeltetést. A Hargita Gyöngye Rt. részére kibocsátott dokumentum ugyanis a vízvédelmi terület egészére kiterjesztette azokat a szigorításokat, amelyek a törvény szerint csak a fokozottan védett zónára lettek volna érvényesek a fúrástól mérve minden irányban 10 méter távolságban lévő területen, és ilyen körzetben tilos a legeltetés meg a növényvédelmi szerek használata. A kibocsátott engedély ezt a területet 100 négyzetkilométerre terjesztette ki. Ezáltal Csíkszentimre minden külső és belső területe a vízvédelmi zóna területén belül került, valamint Csíkszentkirály, Csíkszentgyörgy és Csíkszentsimon egy része is. Az engedély a csíkszentimreieknek a mezőgazdasági területeken megtiltotta a legeltetést, a trágyázást és a növényvédő szerek használatát, illetve az építkezést. A szigorítások hátrányos helyzetbe hozták a helyieket, ez az engedély ugyanis ellehetetlenítette a farmok létrehozását, amire már több gazda is pályázatot nyújtott be.
Utolsó frissítés: szerda, 2013 október 23
Az engedély által kijelölt szigorított terület Kurkó Árpád, a Hargita Gyöngye Rt. vezetőjének véleménye szerint is túlságosan nagy volt. Kencse Előd, Csíkszentimre polgármestere kezdeményezésére az érintett települések vezetői és Kurkó Árpád kéréssel fordultak Borboly Csabához, Hargita Megye Tanácsának elnökéhez: vállalja a közvetítő szerepet a települések, a Hargita Gyöngye Rt. és a Nemzeti Altalajkincs Hivatal, illetve szükség esetén a környezetvédelmi minisztérium között, hogy megszűnjön az engedély okozta áldatlan állapot, amely a térség lakóinak megélhetését veszélyeztette. Hargita megye önkormányzata, elemezve a kialakult helyzetet, megbeszélést tartott az érintett települések vezetőivel szakemberek, a Hargita Gyöngye Rt. és az Országos Ásványvízhatóság bevonásával. A Petres Sándor megyeitanács-alelnök vezette találkozón a kialakult helyzet és a törvénykezés ide vágó fejezetének elemzése után a feleknek sikerült közös nevezőre jutniuk, és Borboly Csaba megyeitanács-elnök többszöri bukaresti közbenjárásának köszönhetően a Nemzeti Altalajkincs Hivatal módosította rendeletének 2-es, 3-as és 4-es pontját. Az április 14-én keltezett újabb rendelet értelmében a szóban forgó 100 négyzetkilométernyi területen, bár nagy figyelmet kell fordítani a folyóvizek tisztaságára, a lakosok továbbra is gazdálkodhatnak. Változás talán csak abban történt, hogy a területen táblák fogják hirdetni a területre vonatkozó környezetvédelmi rendszabályokat, és ha valaki építeni szeretne, a Nemzeti Altalajkincs Hivatal jóváhagyását is be kell szereznie.
„Örülök, hogy Hargita Megye Tanácsának közbenjárására a Nemzeti Altalajkincs Hivatal végül is módosította rendeletét, és a jelenlegi törvényeknek megfelelően írta át” – válaszolta kérdésünkre Kencse Előd, Csíkszentimre polgármestere.
Borboly Csaba szerint a kenderesi vízvédelmi terület ügye jó példája annak, hogy összefogással és közös munkával bármit el lehet érni.
„Bár voltak, akik ezt az ügyet is megpróbálták félremagyarázni, és félretájékoztatták a lakosságot, örömmel jelenthetem, hogy alig egy hónap leforgása alatt sikerült megoldást találnunk a kialakult helyzetre” – mondta a megyei önkormányzat elnöke.
Csíkszereda, 2010. május 3.