( Szavazat)32 megjelenítés Újabb járművekkel bővül a készenléti egységek felszerelése
Három, elsősegélynyújtáshoz szükséges mentőautóval, valamint három kis kapacitású és egy nagy kapacitású, vízzel és habbal dolgozó terepjárművel bővül a Hargita megyei SMURD sürgősségi egység, Hargita Megye Tanácsának a Regionális Operatív Program 2007–2013 3. tengelyén megnyert pályázata révén.
Utolsó frissítés: szerda, 2012 május 23
Az Új felszerelések a sürgősségi ellátás korszerűsítésére nevű projektről sajtótájékoztatón számolt be május 22-én a csíkszeredai megyeházán Birtalan József megyemenedzser, Szép Róbert, a megyei tanács fejlesztési igazgatója, valamint a SMURD részéről Bărcăceanu Ioan Marian osztályvezető.
Mint elhangzott, a projekt haszonélvezője az Erdély Központja Közösségi Fejlesztési Egyesület, amelynek tagjai a 7-es Központi Régió megyéi: Fehér, Brassó, Kovászna, Hargita, Maros és Szeben. Értéke összesen 20 356 621,20 lej, amelyből 15 814 763,45 lej vissza nem térítendő támogatás. A projekt támogatási szerződését 2012 márciusában írták alá, és 2012. március 29-én elkezdődött a kivitelezése, amelynek időtartama 27 hónap. Célja a lakosság közbiztonságának növelése a települések elhelyezkedésétől függetlenül, a sürgősségi esetekben történő biztonsági intézkedések és az orvosi ellátás minőségének javításával, a 7-es Központi Régió tartós és területi szempontból kiegyensúlyozott gazdasági és társadalmi fejlődésének elősegítésére.
A fent említett hat megyében működő Sürgősségi Helyzetek Felügyelőségeit, valamint az ezekhez tartozó SMURD-egységeket felszerelik a következőkkel: 22 vízzel és habbal dolgozó kis kapacitású terepjármű, 4 vízzel és habbal dolgozó nagy kapacitású terepjármű, 16 elsősegélynyújtáshoz szükséges mentőautó (B2 típus), 2 intenzív ellátáshoz szükséges mentőautó (C típus). A speciális járművek használatára összesen 516 személyt készítenek fel.
A Hargita megyére eső rész 3 639 400 lej, amelyből a megye önrésze 53 510 lej (jóváírható költségek), illetve 3100 lej (nem jóváírható költség). A megyére eső áfa 642 125 lej, a pályázat elindításához szükséges előfinanszírozás pedig 2 622 011 lej.
Birtalan József megyemenedzser elmondta, hogy a mobil bevetési egységek átlag válaszideje a szerencsétlenség helyszínén 23’18’’-ről 21’32’’-re csökken vidéki területen, 10’07’’-ről 8’42’’-re városi övezetben – a vízzel és habbal dolgozó járművek esetében. Az elsősegélyt és orvosi ellátást nyújtó egységek átlag válaszideje a szerencsétlenség helyszínén 16’09’’-ről 13’57’’-re csökken vidéki területen, városi övezetben pedig 5’49’’-ről 4’40’’-re.
A projekt révén megvásárolt speciális gépjárműveket a természeti csapások, ipari, biológiai, társadalmi, tűz és erdőtűz okozta károk csökkentésére lehet majd felhasználni, még a nehezen elérhető területeken is, illetve az összes olyan sürgősségi esetben, amely orvosi ellátást igényel.
Birtalan József szerint ez a nyertes pályázat folytatása a 2010 májusában befejezett, „Különleges felszerelések beszerzése a sürgősségi helyzetekben való beavatkozási rendszer kapacitásának és minőségének javítása céljából és a sürgősségi orvosi ellátás és a szakképzett elsősegély szolgáltatása érdekében a 7. Központi Régióban” című projektnek.
– Nemcsak a lakosság biztonsága nő e két pályázatunk által, hanem a készenléti egységek munkatársai is jobb feltételekkel, nagyobb biztonságban dolgozhatnak – nyilatkozta a megyemenedzser.
Csíkszereda, 2012. május 22.