(0 Szavazat)43 megjelenítés
Jing Liu kínai képzőművész Mesterek című sorozatával nyerte el az ötödik Székelyföldi Grafikai Biennálé fődíját. Az idei grafikai szemlére beválogatott 294 alkotásból szombat este nyílt kiállítás a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban, majd azt követően a Tamási Áron Színházban tartották a díjátadó ünnepséget.
Utolsó frissítés: hétfő, 2018 október 15
Átlépve Székelyföld határait
„Most érkezett igazán Európába a Székelyföldi Grafikai Biennálé, igen, felnőttünk egy európai grafikai biennálé szintjére, sajnos Siklodi Zsolt, a biennálé első kurátora nem érhette meg” – köszöntötte a tárlatmegnyitón a közönséget Vécsi Nagy Zoltán, az Erdélyi Művészeti Központ vezetője, aki a kezdetektől részt vett a grafikai szemle szervezésében.
„A minőség mellett az idei biennálé egyik legfontosabb pozitívumaként azt említhetjük, hogy az alkotók nagyszámban reagáltak a biennálé koncepciójában megfogalmazott felvetésre: a pixel alapú kép és a hagyományos grafika viszonyának összetett kérdéseire, milyen ponton és hogyan találkoznak a hagyományos és a digitális technikai megoldások, melyek azok a kölcsönhatások, amelyeket ezek az átfedések eredményeznek, illetve milyen aktuális szellemi tartalmat képviselnek. A minden tekintetben változatos anyagban, a hagyományos és kísérleti-, a sajátfejlesztésű egyéni- és digitális technikákon át számtalan nézőpont, szemlélet és stílus képviseltette magát” – értékelte a kiállításmegnyitón Ferencz S. Apor, a grafikai szemle kurátora. Az 58 országból származó több mint 900 alkotó által 2250 beküldött mű egyértelműen azt támasztja alá, a Székelyföldi Grafikai Biennálé világszinten számontartott szakmai eseménnyé, a régió egyik lefontosabb művészeti rendezvénnyé vált, hangsúlyozta a kurátor.
“A digitális és analóg, a hagyományos és az új világ közötti átjárhatóság kihívására született alkotások adták az idei Grafikai Biennálénak a mércéjét. A beérkezett munkák hűen tükrözik azt a törekvést, hogy hogyan tudnak a művészek a két, látszólag ellentétes világ között egy organikus egyensúlyt találni. (...) A beérkezett alkotások nagy száma nemcsak mennyiségileg, hanem minőségileg is egyre inkább a színvonal emelkedéséhez vezet, így joggal mondhatjuk, hogy a Székelyföldi Grafikai Biennálé egyre magabiztosabban lépi át szülőföldje határait és emelkedik nemzetközi szintre” – fogalmazott Kányádi Iréne művészettörténész, a Partium Keresztény Egyetem adjunktusa a megnyitón. A grafikai szemle kiírása óta a székelyföldi művészek mellett legtöbben Magyarországról, Romániából, Lengyelországból jelentkeznek, de érkeztek munkák Oroszországból, Szerbiából, Kínából és Indiából egyaránt. Érdekessé teszik a válogatást a Banglades, Ghána, Nepál, Tajvan, vagy Vietnámból küldött munkák is, mutatott rá a művészettörténész.
Sepsiszentgyörgyön a nemzetközi zsűri által kiválogatott munkák az Erdélyi Művészeti Központban és a Székely Mikó Kollégiumban november 9-ig láthatóak, azt követően Csíkszeredában állítják ki a biennálé anyagát.
Kulturális párbeszéd a vizuális művészetek nyelvén
„A közös székelyföldi gondolkodás eredménye a Székelyföldi Grafikai Biennálé. Kezdetektől hármas célunk volt: meghatározni önmagunkat a képzőművészet nyelvén, megismertetni a kortárs művészekkel Székelyföldet, mint a Kárpát-medence sajátos kulturális-művészeti színfoltját, és nem utolsósorban bemutatni itthon, melyek ma a grafikai törekvések a nagyvilágban” – mondta Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke a Tamási Áron Színházban megszervezett díjátadó ünnepségén. Mint fogalmazott, az évtizedes szervezői munka gyümölcse beérni látszik, a szervezők minden erejüket bevetették, hogy Siklodi Zsolt kurátor korai és váratlan halála ne törje meg a folyamatot, ugyanakkor megköszönte Ferencz S. Apor képzőművésznek, a biennálé új kurátorának, hogy belevágott ebbe a nehéz, de háládatos munkába, és sikerre vitte az ötödik grafikai szemlét. „Hiszek abban, hogy a művészeten keresztül lehet az egymás iránti tiszteletet elmélyíteni. A Székelyföldi Grafikai Biennálé a vizuális művészetek nyelvén indított izgalmas párbeszédet, amelyben érdemes részt venni nem csak alkotóként, de befogadóként is” – emelte ki a háromszéki tanácselnök.
„Nemcsak mi magunk jövünk rá, de mások is egyre inkább felismerik, hogy nemcsak értékteremtő közösség voltunk, hanem ma is azok vagyunk. Az a közösség, amelyik ma egy ilyen szintű nemzetközi rendezvényt letesz az asztalra, az a közösség él, létezik, fejlődik, gyarapodik. Nemcsak a román társadalom felé mutatjuk meg magunkat, hanem kilépünk Európába, a nagyvilágba. A Székelyföldi Grafikai Biennálé kulturális, közösségépítés és összefogás szempontjából is méltó módon tölti be a nagyköveti szerepet, gratulálni szeretnék a szervezőknek és a nyerteseknek is” – fogalmazott Hegedüs Csilla. „Nekünk pedig az a dolgunk, hogy megmutassuk értékeinket Európában, hiszen nem vagyunk másodrendű állampolgárai Európának!” – emlékeztetett az RMDSZ kultúráért felelős ügyvezető alelnöke.
„Ha Európában megkérdezzük, hogy milyen képük van közösségünkről, akkor kiderül, hogy Drakula mítoszából eredeztetik a mi életterünket. Nincs ez így rendben, mert nekünk is vannak szép legendáink, európai szintű képzőművészeti, zenei, irodalmi alkotásaink, csak az a baj, hogy ezt kevesen tudják. A Székelyföldi Grafikai Biennálé azért is fontos számunkra, mert hozzájárulhat ahhoz, hogy Székelyföld hangsúlyosabbá váljon Európa kulturális térképén” – hangsúlyozta Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke. „Közösen kell dolgoznunk Székelyföld jövőjéért, bízom benne, hogy ebben a közös munkában mindenki kiveszi a részét, ugyanis Székelyföldnek akkor lesz jövője, ha mindannyian otthon érezzük magunkat, és teszünk is szülőföldünkért” – tette hozzá a Hargita megyei tanácselnök.
Maros megye üzenetét Novák Csaba Zoltán szenátor tolmácsolta, aki a kultúra közösségmegtartó erejéről beszélt. „Kultúra nélkül nincs élet, nincs működőképes társadalom. Az, hogy mi száz év után is vagyunk közösségként, az annak is köszönhető, hogy a gazdasági-demográfiai helyzeten túl mi, erdélyi magyarok mindig minden körülmények között újjá tudtuk építeni intézményes hátterünket, és mindig voltak kiváló alkotóink. Az elmúlt száz évben bizony voltak olyan időszakok, amikor csakis a kultúrába kapaszkodhattunk. Ezért is érdemes az ilyen rendezvényekbe befektetni, mert ahol gazdag kultúra van, ott lesz jövő is” – fogalmazott a Maros megyei szenátor.
Dr. Balogh Attila Márton Magyarország csíkszeredai főkonzulátusa részéről szólalt fel, mint hangsúlyozta, a grafikai szemle a hagyományokat és az újdonságokat ötvözi, a technológiai újítások és az ahhoz való alkalmazkodás komoly szakmai alázatot követel, az átfedések pedig rengeteg új utat tesznek járhatóvá. Kiemelte, a biennálé előkészítésében rendkívül fontos szerepet játszott a zsűri tapasztaltsága, szakmai hozzáértése.
A Székelyföldi Grafikai Biennálé szervezői, a hagyományokhoz híven, a grafikát a jazz zenével társították, a díjátadó gálaműsor színvonalát idén Luiza Zan és Sárik Péter Duó jazzkoncertje emelte.
Kínába került az 5. Székelyföldi Grafikai Biennálé fődíja
A díjátadó gála köszöntőbeszédeit követően adták át az 5. Székelyföldi Grafikai Biennálé díjait. A Hargita Gyöngye által felajánlott 2000 eurós fődíjat Jing Liu (Kína) Mesterek című sorozatával nyerte el.
A Nagy Pálról elnevezett Maros megyei díjat Jakub Jaszewszki (Lengyelország) Xfirewall és Xerror című munkáival nyerte el. A Nagy Imréről elnevezett Hargita megyei díjat Art Werger (Egyesült Államok) kapta Life Below című munkájáért. A Plugor Sándorról elnevezett díjat Samira Zamani (Németország) nyerte el Back In The Day című művével. A három székelyföldi megye által felajánlott díjak értéke egyenként 1000 euró.
Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának 500 eurós díját Răzvan Anton (Románia) kapta Fading Study című művéért.
A Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ által felajánlott díjat, a gyergyószárhegyi művésztelepen való részvételt, Lehoczki Zita (Magyarország) nyerte Rózsaszínben minden szebb 1, 2 és 3 című munkáival.
A Pulzus Művésztelep díját Mayer Éva (Magyarország) kapta Bevésődés 1 és 2 című munkáiért, a Zereda Művésztelep díját Krnács Ágota (Magyarország) nyerte el Ceredi jelenés 3, illetve A második jaj elmúlt című munkáiért. Az egri Eszterházy Károly Egyetem Vizuális Művészeti Intézetének díját Ács Kinga-Noémi (Románia) kapta Hunyadi Square 2 című munkájáért.
A zsűri öt nívódíjat osztott ki Łukasz Koniuszy (Lengyelország), Haruhiko Yoshinaga (Japán), Zoran Mishe (Bulgária), Liu Fu (Kína) és Haider Ali Jan (Pakisztán) grafikusoknak, míg a budapesti Magyar Képzőművészeti Egyetem által felajánlott díjat Marcin Bialas (Lengyelország) nyerte el.
Az 5. Székelyföldi Grafikai Biennálé szervezői: Kovászna Megye Tanácsa, a Kovászna Megyei Művelődési Központ, Hargita Megye Tanácsa, az Erdélyi Művészeti Központ Egyesület, Maros Megye Tanácsa, a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ. A rendezvény főtámogatói a Bertis és a Hargita Gyöngye.
Sepsiszentgyörgy, 2018. október 13.
Fotó: Vargyasi Levente
Tetszett ez a cikk?(0 Szavazat)43 megjelenítés